POLSKIE DOKUMENTY NA LISTOPADOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Powoli wkraczamy w sezon zimowy. Wydarzeń festiwalowych coraz mniej, ale za to kilka naprawdę ważnych dla świata kina, a w szczególności dla dokumentalistów. Już niebawem rozpocznie się kolejna edycja festiwalu IDFA, a chwilę wcześniej amerykański DOC NYC. Na obu tych imprezach na publiczność czekać będą nasze produkcje, a to nie wszystkie festiwale na których będzie można zobaczyć polskie dokumenty, nie zabraknie ich w programach najważniejszych wydarzeń filmowych.

W pierwszym tygodniu listopada wystartuje słowacki Festival of Freedom. W programie imprezy nie mogło zabraknąć pokazu „Zwyczajnego kraju” Tomasza Wolskiego. Z kolei na DOC NYC New York's Documentary Festival o nagrody ubiegać się będzie „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko.

W stolicy Estonii odbędzie się 25. edycja Tallinn Black Nights Film Festival. Zaproszenie na wydarzenie otrzymał „Antybohater” Michała Kaweckiego. Dokument będzie można zobaczyć również podczas EnergaCAMERIMAGE International Film Festival. W konkursach odbywającego się w Toruniu festiwalu też nie zabraknie polskich produkcji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Popularność filmu Katarzyny Warzechy nie przemija. Jej animowany dokument „We Have One Heart” tym razem zobaczą widzowie brytyjskiego Manchester Animation Festival, kanadyjskiego Shorts That Are Not Pants, greckiego Olympia International Film Festival for Children and Young People, słoweńskiego International Animated Film Festival Animateka i francuskiego FIFE International Education Film Festival. Film dostał się też do konkursu niemieckiego dokumentART European Film Festival - films & future, gdzie znalazł się również dokument Jeszcze porozmawiamy” Mateusza Buławy.

Nim film Katarzyny Warzechy objedzie pół świata, to w Amsterdamie odbędzie się najważniejszy festiwal dedykowany filmom dokumentalnym. Podczas IDFA: International Documentary Film Festival Amsterdam też będzie można zobaczyć polskie filmy. Na widzów czekają chociażby „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „1970” Tomasza Wolskiego czy premierowy pokaz „Sędziów pod presją” Kacpra Lisowskiego. Więcej na ten temat można przeczytać tu i tu.

Choć od premiery „Hardej” upłynęło już kilka lat, to film Marcina Polara wciąż jest zapraszany na kolejne festiwale. Tylko w tym miesiącu dokument trafił do programu amerykańskiego Pittsburgh Shorts & Script Competition oraz odbywającego się w Luksemburgu Openscreen at Ancien Cinéma in Vianden.

W drugiej połowie miesiąca na europejskich festiwalach zobaczymy „Ostatnich rycerzy prawej strony” Michała Edelmana (30_____70 Doc Fest we Włoszech), „Grubą Kaśkę” Julii Pełki (Amarcort Film Festival we Włoszech), „Efekt Motylka” Jarosława Szmidta (Menshov International DOC FF “WonTogether” w Rosji) oraz „Papa” Maryii Yakimovich (Animated Film Festival Animateka w Słowenii).

Aktualna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.