„SĘDZIOWIE POD PRESJĄ” Z PREMIERĄ NA FESTIWALU IDFA

Nowy film Kacpra Lisowskiego zostanie zaprezentowany w prestiżowej sekcji Frontlight na festiwalu IDFA. Będzie to światowa premiera dokumentu.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 17-28 listopada. 

Sekcja Frontligh w której zostanie zaprezentowany najnowszy film Kacpra Lisowskiego składa się w całości z filmów pokazywanych premierowo. Dla „Sędziów pod presją” będzie to światowa premiera.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

W programie IDFA w tym roku znajdziemy jeszcze dwie inne polskie produkcje – "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego oraz „1970” Tomasza Wolskiego. Więcej na ten temat można znaleźć tu.

Listę wszystkich filmów zakwalifikowanych do sekcji można znaleźć tutaj.