"WIELORYB Z LORINO" MACIEJA CUSKE NA DOC HOT SELECTION

W środę 17 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Będzie to piąty, przedostatni seans w tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat.

„Wieloryb z Lorino” zdobył wiele międzynarodowych nagród, między innymi na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Docs Against Gravity i Art House Film Festival w Batumi. Jest też tegorocznym laureatem Orła 2021 – Polskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy film dokumentalny. Film był prezentowany w ramach programu DOC LAB POLAND.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.

„Wieloryb z Lorino”, 2019 r.
scenariusz i reżyseria: Maciej Cuske
zdjęcia: Piotr Bernaś
montaż: Katarzyna Orzechowska
muzyka: Michał Jacaszek
dźwięk: Marcin Lenarczyk, Jarosław Sadowski
kierownictwo produkcji: Magdalena Kąkol, Karina Gornowicz
producenci: Mikołaj Pokromski, Aldona Pokromska/Pokromski Studio
koproducent: Wojciech Frączek,/Telewizja Polska
film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Czas trwania: 59 min

Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas jak gdyby stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza im pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 17 listopada 2021 o godz. 19.00.
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Tak, jak w poprzednich latach, w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy są pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane lub prezentowane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.
Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Informacja prasowa