POLSKIE DOKUMENTY NA GRUDNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

W grudniu sezon festiwalowy powoli się zamyka, choć wciąż jest kilka wydarzeń, na których nie zabraknie pokazów polskich dokumentów. Sprawdźcie, które rodzime produkcje będą miały szanse zdobyć międzynarodowe uznanie w tym miesiącu.

Już drugiego dnia grudnia rozpoczęła się 9. edycja FIDBA International Documentary Film Festival of Buenos Aires. W programie znalazło się aż pięć polskich dokumentów. Widzowie zobaczą „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske, „Dad you’ve never had” Dominiki Łapki, „Maski i ludzi” Pawła Łozińskiego, „Pięć dni lęku” Bartłomieja Żmudy oraz „Papę” Maryi Yakimowich. Ten ostatni tytuł zobaczą też widzowie słowackiego  Febiofest Bratislava.

Dwa dni po argentyńskim wydarzeniu w Hiszpanii wystartuje Ukerdi Film Festival. O tamtejsze nagrody ubiegać się będzie „Harda” Marcina Polara.  W drugim tygodniu grudnia w Kolumbii rozpocznie się Bogotá Short Film Festival BOGOSHORTS. W programie konkursowym znalazło się „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego, z kolei w sąsiedniej Brazylii publiczność Cinecipó - Insurgent Film Festival zobaczy „Grubą Kaśkę” Julii Pełki.

W tym miesiącu na Litwie odbędzie się festiwal Videogrames. Swój pokaz będzie miał „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Z kolei w Iranie podczas Iran International Documentary Film Festival “Cinema Verite" jurorzy i publiczność będą mieli okazję zobaczyć „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.