POLSKIE PRODUKCJE NA SLAMDANCE

To będzie absolutnie wyjątkowa dla polskiego kina edycja amerykańskiego festiwalu. W programie znalazło się aż siedem rodzimych produkcji. Od fabuł, przez animacje i dokument, aż po produkcję interaktywną.

Festiwal Filmowy Slamdance to jeden z największych na świecie festiwali filmów niezależnych. Organizowany jest od 1995 roku w Park City w stanie Utah. Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została przez grupę wywrotowych filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Czuli oni potrzebę pokazania swoich filmów, więc zorganizowali własny festiwal, którego mottem jest „od filmowców dla filmowców”. W ciągu dwudziestu lat historii festiwal otworzył drogę do sławy takim reżyserom jak Christopher Nolan, Marc Forster, Jared Hess, Oren Peli, Benh Zeitlin, Seth Gordon, Lynn Sheltona czy Lena Dunham.

Selekcjonerzy festiwalu Slamdance zakochali się w polskich produkcjach. W programie znalazło się aż siedem polskich produkcji. Pełnometrażowy dokument „Furia” Krzysztofa Kasiora, krótka fabuła „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, krótkie animacje „Jestem tutaj” Julii Orlik”, „Okruszki życia” Katarzyny Miechowicz i „Plantarium” Tomasza Duckiego oraz interaktywne „Dzieci Maharaży. Fajna Ferajna w Indiach” Tomasza Stankiewicza. O nagrody ubiegać się będzie również pełnometrażowa fabuła Dawida Nickela.  

Festiwal planowo ma się odbyć 20-30 stycznia 2022 roku.

Listę wszystkich zakwalifikowanych do programu filmów można znaleźć tutaj.