POLSKIE DOKUMENTY NA STYCZNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Sezon festiwalowy jeszcze się w pełni nie rozpoczął, co nie oznacza całkowitego zastoju. W Stanach Zjednoczonych odbędzie się słynny Slamdance, a i w Europie odbędzie się kilka ważnych imprez na których zobaczymy polskie dokumenty. Koniecznie sprawdźcie, gdzie w tym miesiącu będą prezentowane nasze produkcje.

Pierwszym polskim dokumentem, który będzie można zobaczyć w tym roku na międzynarodowym festiwalu został film Andrzeja Cichockiego.  „Trochę raju” będzie miało swój pokaz podczas 35. edycji Stuttgarter Filmwinter - Festival of Expanded Media.

Z mroźnej i ponurej polskiej rzeczywistości do ciepłego Libanu uda się „Harda” Marcina Polara. Film będzie pokazywany na Lebanese Outdoors Film Festival.

W drugiej połowie stycznia rozpocznie się jeden z ważniejszych europejskich festiwali kina dokumentalnego. W programie tegorocznej edycji FIPA DOC znalazły się trzy polskie produkcje. „Koncert balkonowy” Krzysztofa i Diany Kadłubowskich oraz „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego zostały zaproszone do konkursów, a „19:91” Emilii Śniegoskiej został zaproszony do specjalnej sekcji filmów dla dzieci i młodzieży. Film Łozińskiego będzie można zobaczyć również podczas włoskiego Trieste Film Festival.

W podobnym terminie rozpocznie się Slamdance Film Festival. W programie znalazła się m.in. „Furia” Krzysztofa Kasiora i interaktywna „Fajna ferajna w Indiach” Tomasza Stankiewicza. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Aż trzy polskie dokumenty zaproszono do sekcji konkursowej  Budapest International Documentary Film Festival. Szansę na nagrody będą miały „Efekt motylka” Jarosława Szmidta, „Antybohater” Michała Kaweckiego oraz „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.