PODWÓJNE LAURY DLA „FILMU BALKONOWEGO”

Nowy film Pawła Łozińskiego podbił serca jurorów i widzów kolejnego festiwalu. Od tych pierwszych otrzymał specjalne wyróżnienie, a od tych drugich nagrodę publiczności na Trieste Film Festival.

Pierwsza edycja Trieste Film Festival odbyła się w 1987 roku, kiedy to w Europie Środkowo-Wschodniej działy się największe zmiany społeczno-polityczne. To właśnie kinu tamtego regionu jest w całości poświęcona włoska impreza, która odbywa się co roku w trzecim tygodniu stycznia w Trieście. Festiwal ma być swego rodzaju pomostem, który połączy lokalną widownię z tamtą częścią Europy. Organizatorzy nie pomylili się, bo wydarzenie od lat przyciąga sporą publiczność, na którą czeka niezwykle bogaty program.

Tegorocznym triumfatorem festiwalu został film Pawła Łozińskiego. "Film balkonowy" został nagrodzony przez publiczność i doceniony przez jury. Dokument porusza szereg ważkich tematów. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

 Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.