RUSZYŁY BEZPŁATNE MASTERCLASS’Y FILMOZNAWCZE FUNDACJI SENTIO

O Krzysztofie Kieślowskim i jego karierze opowiada Fundacja Sentio oraz Michał Oleszczyk w cyklu bezpłatnych mini-wykładów online. Spotkanie pierwsze jest już dostępne na kanale YouTube Fundacji oraz w mediach społecznościowych.

Wielki, polski mistrz kina, który o Oscara walczył m.in. z Quentinem Tarantino i Robertem Zemeckisem. Wybitny dokumentalista, który międzynarodowy sukces odniósł filmem fabularnym nominowanym do Złotej Palmy w Cannes. Jednocześnie niezwykle wrażliwy człowiek, który wychowywał się w małym Sokołowsku, a do Szkoły Filmowej dostał się z trudem.

OLESZCZYK O KIEŚLOWSKIM #1 WPROWADZENIE

Sześć krótkich spotkań z filmoznawcą, krytykiem i scenarzystą Michałem Oleszczykiem to swoista “pigułka” wiedzy o jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów. Właśnie w tym roku autor Przypadku , Krótkiego filmu o zabijaniu czy docenionych na całym świecie Trzech kolorów obchodziłby swoje 80. urodziny, a w Sokołowsku odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski.
Z tej okazji Fundacja Sentio, która była jednocześnie mecenasem festiwalu, postanowiła przypomnieć o największych dokonaniach filmowych Kieślowskiego oraz zainspirować do - być może ponownego - sięgnięcia po tę wciąż aktualną twórczość zarówno wytrawnych fanów polskiej kinematografii, jak i młodzież, dla której internetowa seria może się okazać pierwszą okazją do zetknięcia z uniwersum filmografii mistrza.

Retrospektywną podróż po najważniejszych etapach w biografii i filmowego dorobku Kieślowskiego rozpoczynamy na Dolnym Śląsku, gdzie młody Kieślowski spędził dzieciństwo, i gdzie narodziła się jego pasja do filmu, która zaprowadziła go do łódzkiej szkoły filmowej, warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a z czasem na najważniejsze międzynarodowe festiwale świata.

Kolejny odcinek już za tydzień w poniedziałek. W programie:


27.12 | Kieślowski dokumentalny - analiza filmu Siedem kobiet w różnym wieku
03.01 | Kieślowski fabularny - analiza filmu Amator
10.01 | Kieślowski telewizyjny - analiza pierwszej części serii Dekalog
17.01 | Kieślowski międzynarodowy - analiza Podwójnego życia Weroniki
20.01 | Podsumowanie - czyli wpływ Kieślowskiego na dzisiejsze kino i kinomanów

Zapraszamy!

https://fundacjasentio.pl/

Informacja prasowa