CZYTAJ O DOKUMENCIE W NOWYM NUMERZE MAGAZYNU „FOCUS ON POLAND”

Jedenasty numer magazynu „Focus on Poland” jest już dostępny online! Wywiady z twórcami, recenzje filmów i artykuły dotyczące tego, co najciekawsze w polskim dokumencie w ostatnich miesiącach.

W najnowszym numerze, który przeczytać można w całości online (POBIERZ MAGAZYN)polecamy szczególnie artykuły dotyczące polskiego dokumentu: 

>>> Wywiad Krzysztofa Gierata z Tomaszem Wysokińskim, reżyserem nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu „Spacer z aniołami”

 Też zastanawiałem się nad tym fenomenem, dlaczego ci ludzie mi zaufali. Jeden z tych bohaterów Michael mówi, że nie wie ilu ludzi zabił. Wielu szokujących materiałów nie wykorzystałem (…). Wydaje mi się, że doszedłem do takiego punktu, do takiej krawędzi, gdzie film jest jeszcze do zaakceptowania przez naszą wrażliwość. Niestety w tym świecie zatarła się świadomość, gdzie jest dobro, gdzie zło, a gdzie są granice, które oddzielają te dwa pojęcia. Życie ludzkie kosztuje tu często nie więcej niż 20 - 25 dolarów.” (fragment wywiadu)

>>> Dla spragnionych dokumentalnych nowinek jest artykuł „Nietuzinkowi bohaterowie i kontrowersyjne tematy. O czym robią filmy polscy dokumentaliści”, w którym sprawdzamy nad czym obecnie pracują nasi filmowcy. 

Wydawać by się mogło, że pandemia znacząco utrudniła zarówno produkcję filmową, jak i funkcjonowanie wydarzeń branżowych prezentujących powstające projekty, które w większości odbyły się w formule online. Niemniej jednak dla polskiego dokumentu był to bardzo udany rok.” (fragment artykułu)

>>> A dla tych, którzy chcą sprawdzić co słychać u ich ulubionych dokumentalistów szczególnie polecamy tekst „Polscy dokumentaliści kręcą fabuły”. Czy mamy do czynienia z nowym trendem, a może jedną z naturalnych dróg artystycznego rozwoju? Sprawdźcie, co na ten temat pisze Anita Piotrowska. 

Krzysztof Kieślowski porzucił film dokumentalny, kiedy zorientował się, że „żywego” człowieka nie da się do końca rozgryźć ani zamknąć go w reżyserskiej koncepcji. Skupił się na fabule, gdy poczuł, iż nie ma prawa filmować prawdziwych łez – lepiej zatrudnić aktorów i użyć gliceryny. (…) We współczesnym polskim kinie, zwłaszcza młodszej i średniej generacji, funkcjonuje grono twórców, którzy przeszli podobną drogę, choć niekoniecznie pod wpływem etycznych dylematów, a ich rozstanie z artystycznym dokumentem często nie jest definitywne.” (fragment artykułu)

>>> Jeden z naszych projektów obchodził w tym roku swoje 15 urodziny. Nie przegapcie podsumowania dotychczasowych, bardzo intensywnych działań Polish Docs. 

>>> Recenzje i katalog najnowszych polskich filmów dokumentalnych

„Focus on Poland” to anglojęzyczny magazyn wydawany przez Krakowską Fundację Filmową  jako część projektów Polish Docs, Polish Shorts i Polish Animations, a jego celem jest zaprezentowanie najciekawszych twórców, tematów i zjawisk w polskim filmie dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym. Zazwyczaj magazyn objeżdża cały świat i jest dostępny dla branży i publiczności na najważniejszych międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach filmowych. W tym roku już po raz drugi, ze względu na pandemię, dostępny jest wyłącznie online. „Focus on Poland” wydawany jest dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Najnowszy oraz wszystkie poprzednie numery  Magazynu  można przeczytać i pobrać tutaj.