POLSKIE DOKUMENTY W KINACH

To będzie bardzo dobry miesiąc dla amatorów polskich dokumentów. Poza nowym filmem Tomasza Wolskiego wkrótce na ekranach kin zagoszczą „@miriamfrompoland” Piotra Szczepańskiego, „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego oraz „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego.

Film Piotra Szczepańskiego będzie do zobaczenia w krakowskich kinach w ramach akcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Piotr Szczepański odsłania w swoim dokumencie kolejny zaskakujący fragment łódzkiej mozaiki kultur. Bohaterowie jego filmu całym swoim życiem pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. To dzięki takim ludziom – otwartym i wymykającym się schematom – żydowska kultura ma szansę trwać i rozwijać się w naszym kraju. A przy tym „@miriamfrompoland” to także imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej.

HARMONOGRAM KRAKOWSKICH SEANSÓW:
16 grudnia MIKRO
17 grudnia AGRAFKA
18 grudnia KIKA
19 grudnia KINO POD BARANAMI
20 grudnia KIJÓW
21 grudnia PARADOX
22 grudnia SFINKS

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

Filmem otwarcia festiwalu MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie został najnowszy dokument Kacpra Lisowskiego. Dzięki temu "Sędziowie pod presją" będą do zobaczenia w kinach w niemal całej Polsce.

HARMONOGRAM SEANSÓW W RAMACH FESTIWALU WATCH DOCS:

10 grudnia, Warszawa, Kinoteka

11 grudnia, Warszawa, Muranów

12, 14, 15 grudnia, Poznań, Kino Muza

13 grudnia, Olsztyn, Kino Awangarda

13,15 grudnia, Kraków, Kino Kika

16 grudnia, Kraków, Kino Agrafka

17,18,19,20,21 grudnia, Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj.

Z kolei „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego trafi do ograniczonej dystrybucji już 14 grudnia.

Rejs statkiem po Wołdze może być dobrą okazją do uleczenia złamanego serca, przeżycia płomiennego romansu czy naprawy szwankującego związku. Grupa Rosjanek i Rosjan, głównie w wieku zaawansowanym, odpoczywa od trudów codzienności, korzysta z wycieczkowych atrakcji i… romansuje na potęgę. Przed nami galeria postaci zwykłych i niezwykłych, często boleśnie doświadczonych, ale ciągle żyjących nadzieją. Kamera czułym okiem przygląda się ich wielkim i małym dramatom, kibicując bohaterom w znalezieniu prawdziwej miłości.

HARMONOGRAM SEANSÓW W RAMACH KINO ZA ROGIEM, :

14 grudnia, Chorzów, Grajfka

15 grudnia, Płock

16 grudnia, Olszyny

17 grudnia, Przechlewo

18 grudnia, Rzeszów

19 grudnia, Bolewice

20 grudnia, Rzeszów

Zwiastun filmu do obejrzenia tutaj, a więcej infomracji o pokazach można znaleźć tu.

Za dystrybucję filmu odpowiada Ragusa Film.