„PO ZŁOTO” NAJLEPSZYM FILMEM O TEMATYCE OLIMPIJSKIEJ

W niedzielę poznaliśmy laureatów 41. edycji Paladino D’oro Sport Film Festival w Palermo. Nagroda dla najlepszego filmu o tematyce olimpijskiej powędrowała do Ksawerego Szczepanika.

Paladino D’oro Sport Film Festival  to wyjątkowe, a zarazem najstarszego tego typu wydarzenie na świecie łączące w sobie sportową rywalizację i artystyczną pasję. W programie włoskiego festiwalu znajdziemy filmy sportowe z całego świata. Produkcje mają różną formę, są profesjonalne, amatorskie, nie ogranicza ich gatunek, najważniejsze jest kino i pasja do wybranych dyscyplin. 

W tym roku na festiwal zaproszono polską produkcję. „Po złoto” w reżyserii Ksawerego Szczepanika wyjeżdżało z Palermo z nagrodą dla najlepszego filmu o tematyce olimpijskiej. 

„Po złoto” to opowieść o pełnej wzlotów i upadków karierze naszego legendarnego tyczkarza - Władysław Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie '80, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi przez sowiecką publiczność pokazuje jej niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. W zdominowanej przez Związek Radziecki Polsce Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym, zyskuje ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt? 

Zwiastun filmu można zobaczyć tutaj. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.