POLSKIE DOKUMENTY NA CAMERIMAGE

W połowie listopada odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W sekcjach konkursowych zobaczymy też dwie polskie produkcje.

EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Dzięki festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. EnergaCAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Debiutów Operatorskich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Reżyserskich czy Konkurs Seriali TV. Nie brakuje również dwóch konkursów dedykowanych filmom dokumentalnym – pełnometrażowym i krótkometrażowym. Po jednej polskiej produkcji będzie można zobaczyć w obu.

Najlepsze zdjęcia autorstwa samego reżysera mogliśmy zobaczyć w dokumencie „Bukolika” Karola Pałki. Pozostałe filmy ubiegające się o nagrodę w tym konkursie można znaleźć tu.  Z kolei w konkursie krótkometrażowym doceniono pracę reżysera i operatora Andrzeja Cichockiego, który zrealizował dokument „Trochę raju”. Konkurencję dla polskiego filmu można znaleźć tutaj.

Polskie produkcje można zobaczyć również w Konkursie Etiud Studenckich. O Złotą Kijankę ubiegać się będzie film "Astronaut" Lin Erhao i Kamili Karskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Za zdjęcia odpowiada Lin Erhao. Szansę na wygraną ma też "Gniazdo" Gracjany Piechuli ze zdjęciami Aleksandry Kamińskiej. Produkcja powstała w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W tym konkursie zwyciężyć może również etiuda z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Selekcjonerzy docenili zdjęcia Maxa Bugajaka do "Skowytu" Bartosza Brzezińskiego. Listę wszystkich zakwalifikowanych filmów można znaleźć tu.

Specjalny pokaz na festiwalu będzie miał "Antybohater" Michała Kaweckiego.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie 13-20 listopada.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.