POLSKA DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA IDFA INDUSTRY 2021

Tegoroczna edycja IDFA Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących największemu festiwalu filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie - odbędzie się w formule hybrydowej. Amsterdam odwiedzi polska delegacja filmowców i producentów, którzy zaprezentują się międzynarodowej branży m.in podczas Polish Docs Pro Showcase oraz targów Docs for Sale.

W ramach IDFA Industry odbywa się  szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu znalezienie międzynarodowych partnerów.

W tegorocznym IDFA Industry, które odbędzie się online, udział weźmie polska delegacja Polish Docs Pro, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową.  Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na IDFA będzie Polish Docs Pro Showcase – prezentacja czterech projektów w fazie produkcji. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 listopada o godzinie 16.00,   można będzie  obejrzeć pitching następujących projektów:

„5 tabletek stąd”, reż. Karolina Domagalska, prod. Katarzyna Ślesicka, Anna Stylińska (My Way Studio)
„13 baza”, reż. Paweł Hejbudzki, prod. Wojciech Karubin (Movie Mates)
„Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk, prod. Anna Stylińska, Wojciech Gostomczyk (Metrage Studio)
„Pianoforte”, reż. Jakub Piątek, prod. Maciej Kubicki (Telemark)

(więcej o projektach i polskiej delegacji tutaj)

Polscy producenci będą mieli okazję do promocji, spotkań networkingowych i poszukiwania międzynarodowych partnerów w ramach szerokiego otwartego programu IDFA Industry.

W targach Docs for Sale zobaczyć będzie można 14 polskich produkcji, w tym trzy, które zostały wybrane do sekcji konkursowych i pozakonkursowych festiwalu. Są to:

Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński (IDFA MASTERS)
Sędziowie pod presją, reż. Kacper Lisowski (IDFA FRONTLIGHT)
1970, reż. Tomasz Wolski (IDFA BEST OF FESTS)

Antybohater, reż. Michał Kawecki
@miriamfrompoland, reż. Piotr Szczepański
Spacer z aniołami, reż. Tomasz Wysokiński
Droga, reż. Wojtek Kozakiewicz
Kulisy, reż. Ada Smyk
Lata świetlne, reż. Monika Proba
Koncert balkonowy, reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski
Ziemia, reż. Zuanna Solakiewicz
Tylko wiatr, reż. Zofia Kowalewska
Najgłośniej słychać milczenie, reż. Anna Konik
Boylesque, reż. Bogna Kowalczyk

Ponadto w konkursowej sekcji DocLab: Liminal Reality IDFA DocLab Competition for Immersive Non-Fiction premierowy pokaz będzie miała polsko-kanadyjska produkcja VR  „The Choice” Joanny Popińskiej.

(więcej o polskich filmach w programie IDFA tutaj)

Liczną obecność polskich filmów i projektów na IDFA uświetni Guests Meet Guests ogranizowane przez Polish Docs i HBO Europe -  wydarzenie otwarte dla wszystkich gości festiwalu, promujące filmowców i  filmy polskie oraz te produkowane przez HBO. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 21 listopada o 18.00.

 

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.