"LEKCJA MIŁOŚCI" MAŁGORZATY GOLISZEWSKIEJ I KATARZYNY MATEI NA DOC HOT SELECTION

W czwartek 4 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Będzie to już czwarty seans w tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. „Lekcja miłości” zdobyła wiele festiwalowych nagród i cieszy się dużą sympatią kinowej publiczności. Była rozwijana w ramach programu DOC LAB POLAND.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Lekcja miłości”, 2019 r.
scenariusz i reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, współpraca Anna Stylińska
zdjęcia: Mateusz Czuchnowski, Katarzyna Mateja, Tymon Tykwiński
montaż: Alan Zejer
kierownictwo produkcji: Anna Stylińska
producentki: Anna Stylińska, Izabela Łopuch, współpraca Joanna Szymańska
produkcja: HBO Europe, Widok, MX35, Aura Films
film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film
Czas trwania: 74 min

"Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

„Lekcja miłości” była rozwijana w ramach programu DOC LAB POLAND.
Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w czwartek, 4 listopada 2021 o godz. 19.00
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Tak, jak w poprzednich latach, w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Informacja prasowa