LEKCJA MIŁOŚCI

TYTUŁ ANGIELSKI: LESSONS OF LOVE

"Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola - ekscentryczna, kolorowa kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka - starszego od niej mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy Jola odważy się żyć swoim życiem? I czy wreszcie zrobi to, czego sama pragnie, a nie, czego oczekują od niej inni?

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
73'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja
SCENARIUSZ:
Małgorzata Goliszewska, Anna Stylińska
OPERATOR:
Mateusz Czuchnowski, Kasia Mateja, Tymon Tykwiński
MONTAŻ:
Alan Zejer
PRODUCENT:
Anna Stylińska / Widok

Małgorzata Goliszewska »

Reżyserska filmów dokumentalnych wywodząca się ze środowiska artystycznego. Ukończyła kurs DOK Pro w Szkole Wajdy w 2012 roku oraz POLSKA.DOC. Uzyskała tytuł magistra z zarkresu sztuk mutimedialnych. Pracowała na Wydziale Filmy Eksperymentalnego na ASP w Szczecinie. Zajmuje się różnymi dziedzinami: filmem dokumentalnym i sztuką współczesną, często łącząc te oba pola. Wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowyc, z czego dwa były pokazywane na całym świecie. "Taki typ ptactwa" był pokazywany na IDFA, Doc/Fest Sheffield, Krakow FF, Docs Againts Gravity, New Horizons IFF i wielu innycg. Film "Ubierz mnie" był doceniony przez krytyków jako innowacyjne spojrzenie na obraz kobiet. 

Kasia Mateja »

Reżyserka i fotografka, absolwentka   Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziele filmu i telewizji. Pracowała jako reżyserka, autorka zdjęć, montażysrka, dźwiękowiec i producentka. Zrealizowała kilka krótkich dokumentów i filmów eksperymentalnych w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru i Mongoii. Jej film dokumentalny  "Silence on the way to the Reindeer People" zdobył nagrody na festiwalach w Brazylii, Ruminii, Portugalii i w Polsce. Prowadzi warsztaty z młodzieżą z trudnych środowisk.