POLSKIE DOKUMENTY TRIUMFUJĄ W KRAKOWIE

Znamy nagrodzonych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W dwóch najważniejszych kategoriach - Złoty Róg i Złoty Lajkonik - zwyciężył polsko-niemiecki dokument "Efekt Domina".

Zakończony właśnie 54. Krakowski Festiwal Filmowy można po raz kolejny nazwać świętem polskiego dokumentu. Polscy dokumentaliści na scenę po nagrody wychodzili wiele razy, także w kategoriach konkursów międzynarodowych. Dwie z czterech najważniejszych nagród - Złoty Róg i Złoty Lajkonik - przypadły w udziale "Efektowi Domina" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Ten ostatni otrzymał także nagrodę za najlepsze zdjęcia. Srebrny Lajkonik trafił do rąk Jana P. Matuszyńskiego za film "Deep Love", wyróżniony także przez Jury Studenckie. Adam Palenta i Agnieszka Glińska otrzymali nagordę za najlepszy montaż w filmie dokumentalnym za film "Dom na głowie" w reżyserii Adama Palenty, a Paweł Łoziński Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za film "Werka"

Wyróżniono nie tylko filmy, ale i projekty filmowe. Za najlepszą prezentację na Dragon Forum wyróżniono projekt "Ikona" w reż. Wojciecha Kasperskiego, a wyróżnieniem DOK.Incubator za najepszą prezentację podczas Docs to Go! nagrodzono "Drogę na K2" Elizy Kubarskiej. 

Pełny werdykt 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNYCH FILMÓW MUZYCZNYCH DocFilmMusic
Jury konkursu DocFilmMusic w składzie: Jan Kanty Pawluśkiewicz – przewodniczący (Polska), Dick Fontaine (Wielka Brytania), Peter Rippl (Niemcy) podjęło decyzję o przyznaniu nagrody

ZŁOTY HEJNAŁ dla reżysera najlepszego filmu – Amandzie Sans i Miquelowi Galofré za film PIEŚŃI ODKUPIENIA (Jamajka/Hiszpania)

WYRÓŻNIENIE:
Chelsea McMullan za film MÓJ DOMEK NA PRERII (Kanada)

Jury studenckie konkursu DocFilmMusic w składzie: Anita Bugajska, Maja Korbecka, Ula Szanduła postanowiło przyznać nagrodę filmowi RAP IDZIE NA WOJNĘ w reżyserii Jesse Acevedo (Kuba/USA)
Uzasadnienie:
Wiele filmów z konkursu zapoznaje nas z muzyką, która przeminęła. Naszą nagrodę dostaje film, który pokazuje, że muzyka ma nadal ogromną siłę. Ludzie na Kubie boją się mówić, ale nie boją się zaśpiewać razem z Los Albaneos. Rap es guerra.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY
Jury konkursu dokumentalnego w składzie: Wojciech Staroń – przewodniczący (Polska), Marc Isaacs (Wielka Brytania), Krzysztof Kwiatkowski (Polska), Pau Montagud (Meksyk), Marat Sargsyan (Litwa) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Telewizji Polskiej S.A. – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego – Dan Wasserman za film SWATKA (Izrael)

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Talal Derki za film POWRÓT DO HOMS (Syria/Niemcy)

WYRÓŻNIENIA:
Jaap van Hoewijk za film CZAS ZABIJANIA (Holandia)
Alina Rudnitskaya za film KREW (Rosja)

Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Chimney Pot – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Pierre-Simon Gutman (Francja), István Szathmáry (Węgry), Tonci Valentic (Chorwacja) postanowiło przyznać nagrodę filmowi GRANICE w reżyserii Jacqueline van Vugt (Holandia) za szerokie ujęcie jego wizji bardzo dobrze znanego nam zagadnienia, z którym mierzy się poprzez włączenie do narracji wszystkich perspektyw i punktów widzenia.

Jury studenckie konkursu dokumentalnego w składzie: Magdalena Ciesielska, Kamil Kalbarczyk, Mateusz Kicka postanowiło przyznać nagrodę filmowi POWRÓT DO HOMS w reżyserii Talala Derki (Syria/Niemcy)


MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Jury konkursu krótkometrażowego w składzie: Wojciech Marczewski – przewodniczący (Polska), Giannalberto Bendazzi (Włochy), Illia Gladshtein (Ukraina), Katrine Kiilgaard (Dania), Cinzia Spironello (Włochy), postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Jerzy Kucia za film FUGA NA WIOLONCZELĘ, TRĄBKĘ I PEJZAŻ (Polska).

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Juliette Touin za film WIELKI DOM (Kuba)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Stephen Irwin za film BÓG Z TOBĄ (Wielka Brytania)

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego – Mat Kirkby za film ROZMOWA (Wielka Brytania)

WYRÓŻNIENIA:
Raúl de la Fuente za film MINERITA (Hiszpania/Boliwia)
Lidia Sheinin za film MAMA (Rosja)

PRIX EFA 2014 dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi LATO 2014, w reżyserii Wojciecha Sobczyka (Polska)

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Jan Jankowiak – przewodniczący (Polska), Tea Gabidzashvili (Gruzja), Tapesh Sharma (Indie) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi WIECZNE ŚWIATŁO, w reżyserii Carlosa Tribiño Mamby’ego (Kolumbia)

Jury studenckie konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Alicja Mazurkiewicz Mateusz Góra, Tomasz Lasek postanowiło nagrodzić film PRZEZ GŁOGI w reżyserii Anny Benner, Pii Borg, Gemmy Burditt (Wielka Brytania) „za uchwycenie złożoności ludzkiej percepcji i psychiki, przy użyciu różnorodnych, ale harmonijnych rozwiązań formalnych”.


KONKURS POLSKI
Jury konkursu polskiego w składzie: Jerzy Śladkowski – przewodniczący, Filip Dzierżawski, Piotr Lenar, Irena Strzałkowska, Zbigniew Żmudzki, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film EFEKT DOMINA (Polska, Niemcy)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Jan P. Matuszyński za film DEEP LOVE (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Piotr Dumała za film HIPOPOTAMY (Polska)

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego – Kacper Lisowski za film OJCZE MASZ (Polska)

WYRÓŻNIENIA:
Vahram Mkhitaryan za film MLECZNY BRAT (Polska)
Tomek Ducki za film ŁAŹNIA (Polska)

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż – Agnieszka Glińska, Wojciech Zamecznik, Adam Palenta za film DOM NA GŁOWIE (reż. Adam Palenta)

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Paweł Łoziński za film WERKA

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych – Joanna Szymańska i Wajda Studio za film MLECZNY BRAT

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Tytus Gołuński, Kaja Łuczyńska, Urszula Wolakpostanowiło przyznać nagrodę filmowi DEEP LOVE w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego

Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu konkursowego ufundowana przez Magazyn Filmowy SFP dla filmu NIEGDYŚ MOJA MATKA w reżyserii Sophia Turkiewicz

DRAGON FORUM

HBO DRAGON FOURUM AWARD dla projektu filmu IKONA, w reżyserii Wojciech Kasperski.

DOCS TO GO!
Wyróżnienie DOK.INCUBATOR: DROGA NA K2 w reżyserii Elizy Kubarskiej.

fot. Tomasz Korczyński
więcej na www.krakowfilmfestival.pl