„JOANNA” Z NAGRODĄ FESTIWALU MAKEDOX

W piątek 20 czerwca dobiegła końca piąta edycja macedońskiego festiwalu MakeDox. Festiwal przyniósł kolejne laury dokumentowi Anety Kopacz „Joanna”. Film zdobył nagrodę Special Moral Approach Award.

Uroczyste zakończenie i gala rozdania nagród festiwalu Make Dox odbyły się w miniony piątek, 20 czerwca, w stolicy Macedonii – Skopje. Jury tego młodego, bo obchodzącego w tym roku piątą edycję festiwalu, doceniło poruszający dokument Anety Kopacz „Joanna”. Jurorzy w składzie: Ana Jovkovska (Macedonia), Bratko Bibič (Słowenia) i Stefan Sidovski (Macedonia) postanowili przyznać filmowi nagrodę Special Moral Approach Award.

W uzasadnieniu werdyktu jurorzy stwierdzają: „film ten jest niezwykłym poematem wizualnym o ostatnich dniach Joanny, jej nieuleczalnej chorobie i relacjach rodzinnych, a także o prostych i cennych wartościach życiowych, które przekazuje swojemu małemu synkowi. Historia opowiedziana jest w subtelny, etyczny i pełen godności sposób. Pomimo trudnej sytuacji głównej bohaterki, w filmie udało się umiejętnie uniknąć patosu i sensacjonalizmu. Co więcej, w dokumencie tym można też odnaleźć ważne zasady etyczne w samym podejściu do historii – bezpośrednim spojrzeniu na brutalność życia z niesłychaną radością i spokojem. Ukazanie w filmie osobistej rozpaczy wymyka się z pułapki manipulacji i szukania sensacji i ukazuje publiczności niezachwiane zasady moralne”.

Ilość nagród zdobywanych przez „Joannę” stale rośnie. W czerwcu ten wyprodukowany przez Wajda Studio film zdobył główną nagrodę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych festiwalu Ismailia, Małą Statuetkę – Bramę Wolności na Gdańsk DocFilm Festival oraz wyróżnienie na festiwalu Docs Barcelona. Wcześniej w tym roku „Joannę” nagrodzili jurorzy oraz publiczność ukraińskiego festiwalu Docudays UA, Festiwalu Filmów Kobiecych w Creteil, a także publiczność Europejskich Spotkań Filmów Średniometrażowych we francuskim Brive.

Pełną listę filmów nagrodzonych na festiwalu MakeDox znaleźć można tutaj.