DWIE NAGRODY W PALM SPRINGS:„JOANNA” ANETY KOPACZ ROZPOCZYNA KARIERĘ W USA

Film dokumentalny Anety Kopacz, "Joanna", został podwójnie nagrodzony podczas zakończonego właśnie największego w Stanach Zjednoczonych Festiwalu Krótkich Filmów – ShortFest w Palm Springs.

Zreazlizowany przez Anetę Kopacz dokument "Joanna" zdobył w na festiwalu ShortFest nagrodę Greater Palm Springs Convention & Visitors Bureau Grand Jury Award oraz Nagrodę dla Najlepszego Dokumentalnego Filmu Krótkometrażowego. W Palm Springs odbyła się amerykańska premiera dokumentu.

Nagrody w Palm Springs są dla mnie potwierdzeniem tego, co zaobserwowałam i przeżyłam podczas pokazów festiwalowych w USA. Zarówno publiczność, jak i branża filmowa reagowała niezwykle emocjonalnie. Usłyszałam mnóstwo słów uznania dla filmu i samej Joanny. Ogromnie się z tego cieszę. – mówiła Aneta Kopacz o swoim sukcesie.

Wyjątkowość "Joanny" opiera się na subtelnej wizji reżysera. Brak w tym filmie narracji, która mówiła by widzowi, co czuć lub przeżywać. I właśnie akcentowanie tego, co niewypowiedziane wywołuje tak silne przeżycia u widzów.­- pisała Kay Shackleton na łamach examiner.com

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, a muzykę skomponował laureat Oscara® - Jan A.P. Kaczmarek.

W minionym tygodniu odbył się jeszcze jeden pokaz filmu w Stanach Zjednoczonych – w ramach prestiżowego festiwalu AFI Docs w Waszyngtonie.

Joanna zdobyła dotychczas 19 nagród i była pokazywana na ponad 30stu festiwalach na całym świecie, wśród nich Silver Eye w Jihlavie, Nagrodę Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona i wiele innych. W ostatnim czasie zdobyła także nagrody w Ismailii w Egipcie i w Macedonii.

Producentem filmu jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia.

Pełną listę filmów nagrodzonych w Palm Springs znaleźć można tutaj.

[źródło: informacja prasowa Wajda Studio]