„DEEP LOVE” TRIUMFUJE W MOSKWIE

Zrealizowany przez Jana P. Matuszyńskiego dokument „Deep love” zwyciężył w Konkursie Dokumentalnym 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Zamknięcie festiwalu i rozdanie nagród odbyło się w minioną sobotę, 28 czerwca.

W miniony weekend zakończyła się 36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Film „Deep love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, a wyprodukowany wspólnie przez HBO Europe, Otter Films i Cor Leonis Production, nagrodzony został statuetką Srebrnego Świętego Jerzego dla Najlepszego Filmu Konkursu Dokumentalnego. Polska produkcja stanęła w szranki z siedmioma innymi filmami zakwalifikowanymi do Konkursu Dokumentalnego. Filmy oceniało jury w składzie Sean McAllister – przewodniczący (Wielka Brytania), Amir Labaki (Brazylia) i Alina Rudnitskaya (Rosja).

Bohaterem „Deep Love” jest pewny siebie sześćdziesięciolatek, Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami. Doznaje on udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia, która staje się tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie - chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.

Warto dodać, iż film Jana P. Matuszyńskiego zdobył miesiąc temu Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Więcej informacji o filmach nagrodzonych na 36. MFF w Moskwie znaleźć można tutaj.