CZTERY POLSKIE PROJEKTY W EX ORIENTE FILM

Organizatorzy warsztatów Ex Oriente Film ogłosili listę projektów, które wezmą udział w tegorocznej edycji imprezy. Są wśród nich aż cztery polskie tytuły: „Pierwszy Polak na Marsie”, "Biegacze", „Fryzjerki przygraniczne”, „Nowa krew”.

Do udziału w Ex Oriente Film zgłoszono w tym roku 53 projekty z 20 krajów. Jak podkreślają organizatorzy, najwięcej zgłoszeń napłynęło z Polski. Ma to swoje odbicie w liczbie projektów wybranych do udziału w warsztatach. W tegorocznej edycji imprezy rozwijanych będzie 12 projektów, z czego aż cztery to polskie produkcje lub koprodukcje.

Polskie tytuły zaproszone do udziału w Ex Oriente Film to:

- „Pierwszy Polak na Marsie” – reżyseria: Agnieszka Elbanowska, produkcja: Square Film Studio Ltd

- „Biegacze” – reżyseria: Łukasz Borowski, produkcja: Wajda Studio

- „Fryzjerki przygraniczne” – reżyseria Igor Chojna, produckja: anfgarn & Ufer Filmproduktion GbR (Niemcy), Lava Films (Polska), Hiszpania

- „Nowa krew” – reżyseria Paweł Ziemilski, produkcja: NUR (Polska), Islandia

Ex Oriente Film to warsztaty, których celem jest pomoc w produkcji oraz finansowanie filmów dokumentalnych z Europy Środkowej oraz Wschodniej. Skierowane są zarówno do reżyserów jak i do producentów. Ci pierwsi będą pracować na rozwojem tematu dzieła oraz narracyjnego i wizualnego stylu filmu, ci drudzy natomiast dowiedzą się więcej o metodach poszukiwania sponsorów i zasadach funkcjonowania rynku filmowego na świecie. Autorzy wybranych do udziału w warsztatach projektów pracować będą nad scenariuszem, możliwościami koprodukcyjnymi, etc.

Warsztaty podzielone zostały na trzy sesje odbywające się w lipcu i październiku 2014 oraz marcu 2015. Pierwsza sesja rozpocznie się już 21 lipca w chorwackiej Rijece.  

Więcej informacji o warsztatach oraz pełną listę wybranych do udziału w nich projektów znaleźć można na stronie internetowej organizatora.