WYWIAD Z EKIPĄ „BADJAO. DUCHY Z MORZA”

Na stronie internetowej magazynu DOX ukazał się wywiad z Elizą Kubarską, Piotrem Rosołowskim i Moniką Braid, czyli twórcami filmu „Badjao. Duchy z morza”.

Zrealizowany przez Elizę Kubarską dokument „Badjao. Duchy z morza” miał swoją międzynarodową premierę na kanadyjskim festiwalu Hot Docs. Już ten pierwszy zagraniczny pokaz filmu okazał się sukcesem, „Badjao. Duchy z morza” nagrodzono bowiem na Hot Docs Nagrodą Specjalną Jury. Z tej okazji redakcja magazynu „DOX” przeprowadziła wywiad z Elizą Kubarską, reżyserką filmu, Moniką Braid – producentką oraz Piotrem Rosołowskim – autorem zdjęć.

Badjao – bohaterowie filmu - to społeczność nomadów morza zamieszkująca tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać, niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Wysepki na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną) sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego, tzw. 'compressor diver') na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

W wywiadzie opublikowanym w „DOXie” twórcy filmu odpowiadają między innymi o tym, jak udało im się sfinansować produkcję, nakręcić sceny pod wodą i uzyskać doskonałą jakość dźwięku. Pełną treść wywiadu znaleźć można tutaj.