POLSKIE STOISKO NA TARGACH SUNNY SIDE OF THE DOC

23 czerwca we francuskim La Rochelle rozpoczną się 25. Międzynarodowe Targi Filmu Dokumentalnego Sunny Side of the Doc. Jest to jedna z największych branżowych imprez poświęconych dokumentowi, którą co roku odwiedzają przedstawiciele najważniejszych stacji telewizyjnych, dystrybutorzy i producenci filmowi z całego świata. Polacy prezentują się tam już po raz ósmy.

Jak co roku w La Rochelle wśród wystawców nie zabraknie Polski. Narodowe stoisko POLISH DOCS, organizowane przez Krakowską Fundację Filmową,  już po raz ósmy zaprezentuje zagranicznej branży najnowsze polskie dokumenty. Na stoisku swoje projekty i filmy mają szanse zaoferować również obecni w La Rochelle producenci filmowi i dystrybutorzy, przedstawiciele: Ragusa Films, Telemark, Studia Filmowego Rabarbar,  Pokromski Studio, Kolektyw Film oraz Representation and Distribution Pole. Na stoisku obecni są także przedstawiciele  Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Sunny Side of the Doc są jedną z najważniejszych imprez zajmujących się wspieraniem branży i dokumentalnej w Europie. Targi oferują możliwość kompleksowej promocji produkcji filmowych (począwszy od prezentacji projektów w fazie produkcji, na promocji gotowych filmów skończywszy). Są miejscem spotkań producentów, organizatorów festiwali, dystrybutorów oraz przedstawicieli stacji telewizyjnych odpowiedzialnych ze sprzedaż, jak i zakup praw do filmów dokumentalnych. Akredytowani producenci i profesjonali­ści fil­mowi mają także niepowtarzalną okazję do udziału w licznych seminariach, spotkaniach, szkoleniach czy panelach dyskusyjnych poruszających najaktualniejsze tematy związane ze światową produk­cją dokumen­talną.

Od kilku lat organizatorzy Sunny Side (organizując dwie bliźniacze edycje Latin Side of the Doc i Asia Side of the Doc) umożliwiają dokumentalistom z Europy dostęp do rynków azjatyckich i południowoamerykańskich. W tym roku dodatkowo na targach zapowiedzieli się przedstawiciele filmowej branży dokumentalnej z Australii , Republiki Południowej Afryki oraz Kanady.

Odwiedzający stoisko zagraniczni goście będą mieli szansę otrzymać wszelkie niezbędne informacje dotyczące produkcji filmowej w Polsce, otrzymać katalog najnowszych, wyprodukowanych w 2013 i 2014 roku filmów dokumentalnych, a także otrzymać wydaną właśnie kolejną edycję DVD“POLISH DOCS 2014” zawierającą wybór polskich filmów dokumentalnych. Na płycie znalazły się następujące tytuły:

“One man show”, reż. Jakub Piątek

“Salon sióstr W.”, reż. Jakub Stożek

“Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec

“Efekt Domina”, dir. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

„Punkt wyjścia”,dir. Michał Szcześniak

„Pieśń pasterza”,dir. Vahram Mkhitaryan

“Dom na głowie”, dir. Adam Palenta

“Siłaczka”, dir. Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska

Płyta przeznaczona jest do celów promocyjnych wśród zagranicznych ekspertów i branży filmowej.Targi w La Rochelle potrwają do 26 czerwca. więcej na www.sunnysideofthedoc.com

Organizacja stoiska dofinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.