POLSKIE DOKUMENTY NA FESTIWALU W MOSKWIE

Już 19 czerwca rozpocznie się Festiwal Filmowy w Moskwie. Selekcjonerzy zaprosili w tym roku do udziału w festiwalu dwie polskie produkcje dokumentalne – „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego weźmie udział w sekcji konkursowej, a „Joanna” Anety Kopacz wyświetlona zostanie w pokazie pozakonkursowym.

W tym roku Festiwal Filmowy w Moskwie odbędzie się w dniach od 19 do 26 czerwca i będzie to jego 36. edycja. Jest to jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Europie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1935 roku, a jury przewodniczył wtedy Siergiej Eisenstein. Regularnie odbywa się od lat 60. XX wieku i przyciąga największe nazwiska światowego kina.

W tym roku o nagrodę Srebrnego Jerzego w głównym konkursie festiwalu powalczy zrealizowany przez Jana P. Matuszyńskiego, a wyprodukowany przez przez Otter Films, HBO Europe i Cor Leonis Production dokument „Deep love”, który niedawno otrzymał nagrodę Srebrnego Lajkonika na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Bohaterem „Deep love” jest pewny siebie sześćdziesięciolatek, Janusz - bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami. Janusz doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia, która staje się tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie - chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.

W sekcji pozakonkursowej "Free Thoughts" pokazany zostanie wyświetlany i nagradzany już na wielu festiwalach film Anety Kopacz „Joanna”, wyprodukowany przez Wajda Studio. Główna bohaterka filmu smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.