„BOYLESQUE” NA DOC HOT SELECTION 2022

We wtorek 22 listopada 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Boylesque” Bogny Kowalczyk – dokument był nagrodzony na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Będzie to przedostatni pokaz tegorocznej edycji przeglądu.

Lulla la Polaca (rocznik 1938) bohaterka „Boylesque" w reżyserii Bogny Kowalczyk, to najstarsza polska drag queen. Za tą sceniczną personą kryje się Andrzej - mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jego bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela. Jest kimś, kto umie czerpać z życia i nieźle odnajduje się w świecie portali randkowych, a zarazem człowiekiem zanurzonym w przeszłości, powoli przygotowującym się do śmierci. Robi to jednak z dużą dozą fantazji i autoironii, traktując swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performens.

BOYLESQUE
Reżyseria: Bogna Kowalczyk
Zdjęcia: Miłosz Kasiura
Produkcja: Tomasz Morawski i Katarzyna Kuczyńska, Haka Films
Czas trwania: 70 min.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 22 listopada 2022 o godz. 19:30.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, prowadzi Katarzyna Borowiecka.

stęp na pokazy jest bezpłatny
Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

”Boylesque” będzie przedostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.

Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Informacja prasowa