ZGŁOSZENIA DO ORŁÓW JESZCZE TYLKO DO KOŃCA MIESIĄCA

Krakowska Fundacja Filmowa, partner Polskiej Akademii Filmowej, przygotowuje listę polskich produkcji, które będą kandydować do Polskiej Nagrody Filmowej ORZEŁ 2023 kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Informacje o filmach spełniających warunki kwalifikacji należy przesyłać do 30 listopada 2022.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane co roku przez Polską Akademię Filmową w kilkunastu kategoriach najlepszym filmom polskim, które spełniły warunki kwalifikacji w trakcie minionego roku. Od 2013 roku Orły przyznawane są także filmom dokumentalnym, które mogą obiegać się najpierw o nominację, a potem o nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, ale również w kategorii Najlepszy Film (filmy powyżej 70 minut, spełniające warunek siedmiodniowej dystrybucji kinowej).

Ubiegłorocznym laureatem Orła za Najlepszy Film Dokumentalny został głośny i  wielokrotnie nagradzany “Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. W przeszłości nagrodę otrzymały inne wybitne tytuły m.in.  “Wieloryb z Lorino” (reż. Maciej Cuske), “Książę i dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik) czy „Komunia” (reż. Anna Zamecka). 

Krakowska Fundacja Filmowa czeka na zgłoszenia filmów za pomocą interaktywnego formularza do 30 listopada 2022 roku.

Zgodnie z Regulaminem Orłów do Polskich Nagród Filmowych o kwalifikację w kategorii filmów dokumentalnych mogą ubiegać się “polskie filmy o długości minimum 40 minut, bez względu na technikę realizacji, które są kreatywnymi filmami dokumentalnymi, interpretują rzeczywistość nadając jej oryginalną, zdecydowanie artystyczną formę i przedstawiają autorski punkt widzenia”.  

Do nadchodzącej edycji kwalifikują się filmy, które w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2022 roku były lub będą wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych lub których pierwsza emisja telewizyjna – w zależności co nastąpiło najpierw – miała lub będzie miała miejsce pomiędzy 1 lutego a 31 grudnia 2022 roku.

Kontakt: Krakowska Fundacja Filmowa: barbara.orlicz@kff.com.pl, katarzyna@kff.com.pl

Regulamin PNF Orły dostępny będzie na stronie Orły – Polskie Nagrody Filmowe