„PIANOFORTE” Z PREMIERĄ NA SUNDANCE

Najnowszy film Jakuba Piątka będzie miał swoją premierę na prestiżowym festiwalu Sundance.

Festiwal Filmowy Sundance jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku. Najbliższa edycja odbędzie się już  19-29 stycznia przyszłego roku.

Na festiwal zaproszono w tym roku  „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. Film jest intymnym portretem młodych muzyków biorących udział w legendarnym Konkursie Chopinowskim. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród festiwalowych decydentów, przed którymi kilkukrotnie ze sporymi sukcesami była pitchowana. Dokument został wyprodukowano przez Telemark.

Nie będzie to festiwalowy debiut Jakuba Piątka. W 2021 roku w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny można było zobaczyć jego fabularny „Prime Time”. 

Poza obecnością polskich fabuł, na festiwalu wielokrotnie można było oglądać rodzime produkcje krótkometrażowe i dokumentalne. Na festiwalu Sundance prezentowały się m.in. „Black” i „Acid Rain” Tomasza Popakula , „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały,  „Deer Boy” Katarzyny Gondek „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza, „Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka i "Obiekt" Pauliny Skibińskiej, który otrzymał specjalną nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego za visual poetry. Inne nagrodzone tytuły to „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego , który zdobył Grand Jury Prize w 2013, a dwa lata wcześniej Wyróżnienie Honorowe trafiło do "Poza zasięgiem" Jakuba Stożka.

Więcej informacji o festiwalu oraz listę zaproszonych do programu filmów można znaleźć tutaj.