SPECJALNE WYRÓŻNIENIE DLA „1970”

Dokument Tomasza Wolskiego został doceniony przez jury indonezyjskiego Festival Film Dokumenter.

Festival Film Dokumenter znany również jako FFD Yogyakarta, to pierwszy festiwal filmów dokumentalnych w Azji Południowo-Wschodniej. Jego organizatorzy zapraszają do programu najważniejsze międzynarodowe produkcje, chcąc tym samym zaszczepić w widzach zainteresowanie tego typu filmami.

W tym roku na festiwal zaproszono film Tomasza Wolskiego. „1970” otrzymało specjalne wyróżnienie.

W 1970 r. w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.

Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.