„SYNDROM HAMLETA” Z PODWÓJNĄ NAGRODĄ W TRIEŚCIE

Film duetu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego dokumentu i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa Award na Trieste Film Festival.

Pierwsza edycja Trieste Film Festival odbyła się w 1987 roku, kiedy to w Europie Środkowo-Wschodniej działy się największe zmiany społeczno-polityczne. To właśnie kinu tamtego regionu jest w całości poświęcona włoska impreza, która odbywa się co roku w trzecim tygodniu stycznia w Trieście. Festiwal ma być swego rodzaju pomostem, który połączy lokalną widownię z tamtą częścią Europy. Organizatorzy nie pomylili się, bo wydarzenie od lat przyciąga sporą publiczność, na którą czeka niezwykle bogaty program.

W ubiegłym roku podwójne zwycięstwo świętował Paweł Łoziński i jego "Film balkonowy", a w tym roku publiczność i jury zachwycił „Syndrom Hamleta” duetu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.