„SYNDROM HAMLETA” ZE SPECJALNYM WYRÓŻNIENIEM

Dokument duetu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski został doceniony na kolejnym festiwalu. Tym razem produkcja urzekła jury węgierskiego Budapest International Documentary Festival.

Budapest International Documentary Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem dokumentalnym odbywającym się w stolicy Węgier, który prezentuje najciekawsze produkcje z całego świata, a także gości ich twórców i organizuje z nimi Q&A po każdym seansie.

Jednym z zaproszonych do tegorocznego programu filmów był „Syndromu Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Dokument spodobał się na tyle, że otrzymał od Jury Specjalne Wyróżnienie.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.