SYNDROM HAMLETA

TYTUŁ ANGIELSKI: THE HAMLET SYNDROME

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?. 

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Germany
CZAS TRWANIA:
85'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
SCENARIUSZ:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
OPERATOR:
Piotr Rosołowski
MONTAŻ:
Agata Cierniak
MUZYKA:
John Gürtler, Jan Miserre
DŹWIĘK:
Marcin Lenarczyk, Jarosław Sadowski
PRODUCENT:
Balapolis
KOPRODUCENT:
Kundschafter Filmproduktion

Piotr Rosołowski »

Piotr Rosołowski - reżyser, scenarzysta, operator ur. 1977 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Piotr wspólnie z Elwirą Niewierą zrealizował trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne: "Efekt Domina" nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz DOK Leipzig, "Książę i Dybuk" uhonorowany Lwem za najlepszy dokument o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz "Syndrom Hamleta" nagrodzony Grand Prix sekcji Semaine de la critique 75. Festiwalu Filmowego w Locarno. Piotr jest również autorem zdjęć wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffi, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki, a także nagradzanego za zdjęcia przez American Cinematographer Magazine filmu dokumentalnego "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Elwira Niewiera »

Reżyserka, scenarzystka. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych „Efekt domina”, „Książę i Dybuk” i "Syndrom Hamleta" (wspólnie z Piotrem Rosołowskim). Laureatka wielu nagród min. Grand Prix-Semian de la Critiqe na Festiwalu Filmowym w Locarno, Venezia Classici Award za najlepszy film dokumentalny o kinie na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig, Grand Prix „Złoty Róg” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagroda Młodego Kina Niemieckiego 2020 czy prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021. W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych i społecznych transformacjach w Europie Wschodniej.
NA FESTIWALACH: