POLSKIE FILMY Z WYRÓŻNIENIAMI W CLERMONT-FERRAND

Krótka fabuła Jana Bujnowskiego i dokumentalne „Sumy częściowe” Mohammadreza Farzada otrzymały specjalne wyróżnienie podczas tegorocznego Międzynarodowym festiwalu Clermont-Ferrand.

Festiwal w Clermont Ferrand od lat cieszy się ogromną estymą w środowisku filmowym. Selekcjonerzy wybierają do konkursów najlepsze produkcje krótkometrażowe, zapraszają licznych gości, organizują ciekawe spotkania. Tegoroczna 45. edycja festiwalu odbyła się 27 stycznia, a zakończyła 4 lutego.

Fabuła wyróżnionego na festiwalu „Diabła” Jana Bujnowskiego rozgrywa się w latach 90., kiedy to w prowadzonych przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%.  W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach...

Z kolei drugi wyróżniony film to polsko-irańsko-algierska koprodukcja „Sumy częściowe” Mohammadreza Farzada. W swoim krótkim dokumencie reżyser zadaje nietuzinkowe pytania. Czy policzyłeś kiedyś swoje siwe włosy albo to, ile razy byłeś zakochany? Czy liczyłeś kiedyś wszystkie domy i mieszkania, w których żyłeś albo liczbę pocałunków wymienionych w swoim życiu? A ile razy śniło ci się, że latasz? Być może nigdy tego nie liczyłeś, bo to nie wpływa na kształt kryjącego się za tymi cyframi życia. Film Mohammadrezy Farzada, bazując na irańskich archiwach domowych nagranych na taśmie 8mm, jest medytacją nad zmiennością życia, której nie da się zamknąć w żadnych obliczeniach. Majmouan (Subtotals) Mohammadrezy Farzada to esej filmowy inspirowany opowiadaniem o tym samym tytule autorstwa Gregory'ego Burnhama i powieścią "Autoportret" Édouarda Levé.

Listę wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych tytułów można znaleźć pod tym załącznikiem.