POLSKIE PROJEKTY NA EAST DOC PLATFORM

Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy listę projektów dokumentalnych zakwalifikowanych na East Doc Platform i East Doc Market. Wśród wybranych tytułów znalazły się też polskie projekty.

East Doc Platform to poświęcona filmowi dokumentalnemu impreza branżowa organizowana przez Institute of Documentary Film w Pradze, towarzysząca festiwalowi One World International Human Rights Documentary Film Festival.

Kolejna edycja imprezy odbędzie się w dniach 24 do 30 marca 2023. Podczas wydarzenia przyznawanych jest wiele nagród, które trafią do najlepszych projektu w fazie developmentu spośród wszystkich biorących udział w East Doc Platform.

East Doc Forum to wydarzenie stworzone z myślą o producentach, którzy pracują nad projektami będącymi w fazie developmentu lub produkcji i poszukują źródeł finansowania. W ramach East European Forum odbędą się 5-dniowe warsztaty, a także pitching, spotkania ‘one-to-one’ i dyskusje.

Wśród wybranych do tego programu projektów znalazła się też polska produkcja:

Ubezpieczenie od meteorytów (reż. Natalia Śliwowska, Jorik Galama, prod. Kasia Kuczyńska, Haka Films, PL)

Natalia, odkąd jej brat zginął w tajemniczym wypadku samochodowym, dorastała pod ciężarem obsesji matki na punkcie jego nierozwiązanej śmierci. 20 lat później wyrusza na poszukiwanie prawdy.

Przypominamy też o projektach zaproszonych do Ex Oriente Film. Ich prezentacja będzie częścią programu East Doc Forum 2023. Wśród wybranych projektów są też te z Polski:

Grudzień (reż. Grzegorz Paprzycki, prod. Piotr Śmiechowski, Telemark, PL)

To opowieść o granicach, emigrantach i uchodźcach. Reżyser zabiera nas w sam środek przygranicznego kryzysu.

Młoda krew (reż. Agata Baumgart, prod. Grzegorz Pacek, Mokry Nos Psa, PL)

Reżyserka w dokumencie oddaje głos dorastającym dziewczynom, które znajdują się w kryzysie psychicznym i zmagają z problemami wchodzenia w dorosłość.

Do części East Doc Market 2023 również zaproszono kilka polskich projektów:

Flowers of Ukraine (dir. Adelina Borets, prod. Glib Lukianets, Gogol Film, PL, UA)
Four Winters in Edificio Cuba (dir. Aleksandra Maciuszek, prod. Aleksandra Maciuszek, New Plot Films, PL) – nagrodzone na DocsBarcelona 2022
Hasan's Joy (dir. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski, prod. Katarzyna Kostecka, Larmo, PL) – nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym/ Doc Lab Poland 2022
Until the Wedding (dir. Daniel Stopa, prod. Anna Huth, KIOSK FILMS, PL)

Listę wszystkich zakwalifikowanych filmów można znaleźć tutaj.