„FILM BALKONOWY” WŚRÓD DOKUMENTÓW Z SZANSĄ NA OSCARA

Film Pawła Łozińskiego znalazł się wśród 144 dokumentów, które mają szanse na oscarową nominację.

Nagroda Akademii Filmowej znana też jako Oscar to nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowe. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1929.

Ogłoszono właśnie listę 144 pełnometrażowych dokumentów, które znalazły się na oficjalnej liście tytułów, które będą miały szansę zostać nominowane do nagrody. Wśród nich znalazł się „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, który kilka miesięcy wcześniej wygrał festiwal It’s  All True. Dzięki zwycięstwu na  brazylijskiej imprezie, która znajduje się na prestiżowej liście klasyfikujących do Oscarów, film Łozińskiego bez dodatkowych warunków trafił na tzw. długą listę tytułów branych pod uwagę do nominacji oscarowych. 

W filmie Paweł Łoziński szuka odpowiedzi na pytania: Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Listę wszystkich tytułów można znaleźć tutaj.