"ZIEMIA" NA DOC HOT SELECTION 2022

W kolejny wtorek 6 grudnia w kinie Kultura odbędzie ostatni pokaz w ramach teorocznego cyklu. Zapraszamy na „Ziemie” Zuzy Solakiewicz – dokument właśnie dostał nagrodę za dźwięk na ETNOFILM Festival na Słowacji.

Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

W tym musicalu dokumentalnym wszystko śpiewa. Maszyny rolnicze, ciasto ugniatane na chleb, wiatr w zbożu, ziemia, plony, kury i żyjące dziko ptaki.
Przede wszystkim śpiewają jednak kobiety. Wyrażają w chłopskich pieśniach zarówno związek z naturą, jak i przyziemne ludzkie sprawy, często trudne.

Podczas rytuału oczepin dojrzałe bohaterki przygotowują młodą kobietę do przejścia z wolnego stanu panieńskiego do odpowiedzialnej roli gospodyni. Różne pokolenia łączą się i prowadzą ze sobą wymianę, tworząc tradycję rozumianą jako żywy proces. Ich medium to muzyka.

Surowa, nieupiększana nowoczesnymi aranżacjami, a przez to autentyczna. Śpiew i słowa pieśni to narracyjna struktura filmu.

Wiejskie kobiety mogą w „Ziemi” wyrażać swoją podmiotowość i korzystają z tej okazji z całą mocą. Bohaterki, głównie dojrzałe, wspominają wykopki, porównują silne ręce zaprawione w pracy na polu.
Mają też w sobie coś z wiedźm, czyli cenionych figur feministycznych, kiedy rozmawiają o potrzebie myślenia magicznego.

Przewodniczką po ich świecie jest Ewa. Ta badaczka, etnografka i śpiewaczka wydaje się być zintegrowana z polskimi wsiami, które przemierza razem z widzem.

Kamera blisko i czule filmuje bohaterki, a naturę obejmuje z dystansem, w szerokich planach, jako coś pięknego, ale niemożliwego do pełnego ujarzmienia.

Ziemia
Reżyseria, scenariusz i montaż: Zuza Solakiewicz
Zdjęcia: Zvika Gregory Portnoy
Dźwięk: Marcin Lenarczyk
Produkcja: Anna Gawlita, Kijora Film
Czas trwania: 71 min.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 6 grudnia 2022 o godz. 19:30.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, prowadzi Katarzyna Borowiecka.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny
Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

”Ziemia” będzie ostanim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogli oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.

Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.

Informacja prasowa