"APOLONIA, APOLONIA" WYGRYWA IDFA!

„Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Golb została uznana za najlepszy film tegorocznej edycji festiwalu IDFA. Dokument jest duńsko-francusko-polską produkcją.

Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym aż 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA rozpoczęła się 9 listopada, a potrwa jeszcze do 20 listopada.

Kiedy w 2009 roku duńska reżyserka Lea Glob poznała Apolonię Sokol, wydawało się, że wiedzie ona wspaniałe, bajkowe życie. Utalentowana Apolonia urodziła się w podziemnym teatrze w Paryżu i dorastała w środowisku artystów. W wieku 20 lat studiowała w Beaux-Arts de Paris, jednej z najbardziej prestiżowych akademii sztuki w Europie. Przez lata Lea Glob powracała, by filmować charyzmatyczną Apolonię,  między tymi dwiema młodymi kobietami wytworzyła się wyjątkowa więź.

W rezultacie powstał fascynujący, obejmujący 13 lat portret młodej kobiety, która próbuje odnaleźć się w świecie sztuki. Apolonia jest pewna swojego talentu, ale jej droga nie zawsze jest łatwa. Życie to nie bajka; jedną z lekcji, jaką Apolonia otrzymuje jest to, że kobiety malarki muszą poświęcić się i pokonać więcej przeszkód niż ich koledzy. Dotyczy to również przyjaciółki, z którą mieszkała przez dłuższy czas, Oksany Shachko, jednej z założycielek feministycznej grupy działania Femen. Odporność Apolonii zostaje wystawiona na próbę.

Za produkcję filmu odpowiada Sidsel Siersted dla Danish Documentary Production, a koproducentką Małgorzata Staroń ze Staroń Film oraz HBO Max.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.