„ZIEMIA” Z NAJLEPSZYM SOUNDTRACKIEM

Na słowackim festiwalu Etnofilm doceniono ścieżkę dźwiękową dokumentu Zuzanny Solakiewicz.

ETNOFILM Čadaca to najstarszy słowacki festiwal. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1980 roku, kiedy to w miejscowości Čadca po raz pierwszy spotkali się twórcy realizujący filmy o kulturze ludowej. Festiwal jest nierozerwalnie związany z tak wybitnymi postaciami słowackiego życia artystycznego, naukowego i kulturalnego jak Martin Slivka, Peter Maráky, Oskar Elschek, Svetozár Švehlák, Milan Leščák, Dušan Hanák, Rudolf Gerát, Daniel Luther, Štefan Vraštiak, Boris Hochel, Peter Mihálik, Miroslav Ruttkay Dauko, Martin Meša i wielu innych.

W tym roku w programie znalazł się film Zuzanny Solakiewicz. Dokument został uhonorowany nagrodą Mariana Veselsky za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

Zilustrowana pięknymi zdjęciami i, jak wynika z uzasadnienia jury, także z przepięknej ścieżki dźwiękowej, opowieść o współczesnej wsi i jej nietypowych mieszkańcach, których dzieli spora różnica wieku, a łączy silne przywiązanie do ludowej kultury. „Ziemia” to soczysty dokument, a jego rytm wyznaczają przyroda i regularnie zmieniające się krajobrazy. Jego twórcy potrafią dostrzec piękno nieoczywistych aspektów wiejskiego życia, nie boją się mocnych montażowych zestawień. Równie ważna jak obraz jest w tym filmie muzyka, towarzysząca bohaterom podczas kluczowych wydarzeń w życiu i pomagająca uporać się z towarzyszącymi im emocjami.

Listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.