„FILM BALKONOWY” Z NOMINACJĄ DO CINEMA EYE HONORS AUDIENCE CHOICE PRIZE

Ledwo ogłaszaliśmy, że dokument Pawła Łozińskiego znalazł się na długiej liście, a już możemy słać gratulacje i trzymać kciuki za nagrodę. Film trafił do finałowej dziesiątki tytułów nominowanych do Cinema Eye Honors Audience Choice Prize. Nominację otrzymała też operatorka Magda Kowalczyk za zdjęcia do "Krowy" Andrei Arnold.

Nagrody Cinema Eye Honors przynawane są najlepszym filmom dokumentalnym od 2008 roku. Aby film mógł zostać nominowany do nagrody musi być pokazywany na którymś z poniższych festiwali filmowych: Sundance, Berlin, True/False, SXSW, Full Frame, Tribeca, Hot Docs, Cannes, Silverdocs, Los Angeles, Toronto, Sheffield oraz IDFA. Kandydatów do nagród Cinema Eye Honors wybierają przedstawiciele dużych festiwali filmów dokumentalnych, a zwycięzców każdego roku wybiera ok. 200 przedstawicieli branży dokumentalnej zaproszonych do głosowania przez Cinema Eye. 

W tym roku sporą szansę na nagrodę publiczności, która zostanie przyznana po razi pierwszy, ma najnowszy film Pawła Łozińskiego. Wraz z ogłoszeniem longlisty, czyli od 25 października, rozpoczęło się głosowanie międzynarodowej publiczności, która przyzna Audience Choice Prize. To dzięki wam "Film balkonowy" znalazł się w prestiżowym gronie nominowanych tytułów.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Listę filmów nominowanych we wszystkich kategoriach można znaleźć tutaj.