„LOMBARD” NOMINOWANY DO NAGRÓD IDA

Dokument Łukasza Kowalskiego został nominowany do Nagród IDA w kategorii filmów pełnometrażowych i za najlepszą reżyserię.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (International Documentary Association, w skrócie IDA) to założona w 1982 roku organizacja non-profit, której celem jest promocja gatunku dokumentalnego. Od trzydziestu lat członkowie organizacji przyznają nagrody IDA dla najlepszych produkcji dokumentalnych danego roku. „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, jako jedyny polski film, otrzymała w tym roku nominację do Nagród IDA w kategorii filmów krótkometrażowych.

Nominowany „Lombard” to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

IDA ma swoją siedzibę w Los Angeles, ale zrzesza ponad 2000 członków z 53 krajów. Organizacja prowadzi edukację filmową, finansuje powstawanie filmów dokumentalnych poprzez fundusz filmowy Pare Lorentz Documentary Fund, organizuje pokazy filmów dokumentalnych, wydaje kwartalnik „Documentary”, itp. Od 1985 roku przyznaje prestiżowe Nagrody IDA.

Pełną listę filmów nominowanych do nagród IDA znaleźć można tutaj.