„SYNDROM HAMLETA” WYGRYWA W HONGKONGU

To nie koniec dobrej passy dokumentu Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery. Tym razem ich film został doceniony przez jury Hong Kong International Film Festival.

Hong Kong International Film Festival to wydarzenie z wieloletnią tradycją. Pierwsza edycja odbyła się w 1976 roku, przez co impreza jest uznawana za najstarszy międzynarodowy festiwal w Azji. Wydarzenie było absolutnie pionierskie, jako pierwsze dało tak szeroki i nowoczesny wgląd w azjatycką kinematografię dla widzów z całego świata, a także otworzyło się na prezentowanie u siebie międzynarodowych produkcji. Rocznie w programie można znaleźć ponad 200 filmów z ponad 50 krajów.

Jednym z zaproszonych na ten festiwal filmów był  „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.  Dokument zachwycił jury i otrzymał od nich główną nagrodę w konkursie dokumentalnym.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.