„SYNDROM HAMLETA” ZE SPECJALNĄ NAGRODĄ JURY

Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego już po raz kolejny zachwycił jurorów ważnego międzynarodowego festiwalu. Tym razem ich dokument został doceniony Millenium International Documentary Film Festival w Brukseli.

Millenium International Documentary Film Festival to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń odbywających się w Brukseli. To co wyróżnia go na tle innych festiwali, to tematyka filmów prezentowanych w programie. Dotyczy ona przede wszystkim praw człowieka. Dla organizatorów jest również istotne wspieranie innowacyjnych projektów oraz młodych, niezależnych twórców. Festiwal powstał w 2009 roku, a jego pomysłodwacami są Lubomir Gueorguiev i Zlatina Rousseva.

W tegorocznym programie festiwali znalazł się „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Dokument zachwycił jury, które przyznało mu Special Jury Prize  dla najbardziej oryginalnego i innowacyjnego filmu. Warto nadmienić, że szefem tamtejszego składu jurorskiego był wybitny artysta i architekt Ai Weiwei.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.