„PIANOFORTE” W KATALOGU KFF SALES&PROMOTION

Nowy dokument Jakuba Piątka znalazł się w katalogu KFF Sales&Promotion. Cieszymy się, że agencja będzie wspierała dalszą międzynarodową drogą festiwalową tego wyjątkowego filmu.

Zaczęło się naprawdę spektakularnie. Od konkursowego zaproszenia na niezwykle prestiżowy festiwal w Sundance.  Była to światowa premiera filmu. Kolejne projekcje odbywały się m.in. podczas brazylijskiego It's All True International Documentary Film Festiva, duńskiego CPH:DOX czy na amerykańskich Sarasota Film Festival oraz Milwaukee Film Festival.

Ten niezwykły dokument mogą właśnie obejrzeć widzowie i jurorzy szwajcarskiego Visions du Réel International Film Festival.

„Pianoforte” jest intymnym portretem młodych muzyków biorących udział w legendarnym Konkursie Chopinowskim. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród festiwalowych decydentów, przed którymi kilkukrotnie ze sporymi sukcesami była pitchowana. Dokument został wyprodukowano przez Telemark.

W trakcie eliminacji jest ich 160. Potem około 80. Potem 40. Do finałów trafia 12 osób. Bohaterami filmu są młodzi ludzie (od 16 do 30 lat) z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym, który może zmienić ich życie.

Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi na świecie, odbywa się co 5 lat w Warszawie. Konkurs to rekordowa liczba sław, które wzięły w nim udział: od wybitnego kompozytora Dymitra Szostakowicza, poprzez Maurizio Polliniego, Marthę Argerich, Rafała Blechacza, Seong-Jin Cho, Dang Thai Sona, na Krystianie Zimermanie skończywszy. Konkurs to ogromne emocje, zarówno na estradzie jak i na widowni. Ogromna szansa, która zdarza się raz w życiu.

Film skupia się na kilku bohaterach. Obserwujemy ich w domach, w trakcie przygotowań, prywatnie. Narracja jest podporządkowana regułom konkursu podzielonym na trzy etapy oraz finał. 

Konkurs Chopinowski jest egzemplifikacją bardzo ważnego momentu życia naszych bohaterów. Mimo że świat przedstawiony wydaje się elitarny, niedostępny, to każdy z nich przygotowywał się do tego momentu właściwie całe życie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest drastycznie ograniczona. Część z nich odpadnie, część trafi do Finału.

Jakub Piątek jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zanim zaczął studiować reżyserię, pracował jako lokalny dziennikarz i menedżer kultury. Jego debiutancki krótki film dokumentalny „Matka” (2009) wyprodukowany przez Szkołę Wajdy, był pokazywany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach. W 2014 roku ukończył  dokument „One Man Show”, którego premiera odbyła się w Krakowie i Lipsku. W 2018 roku zrealizował krótkometrażowy film fabularny „Users” (premiera w Krakowie i Slamdance). W 2021 roku na festiwalu Sundance miał premierę jego pełnometrażowy debiut fabularny „Prime Time“, film jest dostępny we wszystkich terytoriach platformy Netflix. Od 2021 współprowadzi zajęcia z reżyserii filmu fabularnego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wykłada również film dokumentalny na Sztukach Społecznych Instytutu Kultury Polskiej UW.