POLSKIE FILMY NAGRODZONE W BRAZYLII

„Pianoforte” Jakuba Piątka oczarował jury brazylijskiego É Tudo Verdade / It's All True. Film wyjechał z imprezy ze specjalnym wyróżnieniem. Z kolei najlepszym krótkim dokumentem festiwalu okazała się polsko-ukraińska „Ptitsa” Aliny Maksimenko.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych It's All True, znany również jako É Tudo Verdade, to wydarzenie odbywające się corocznie od 1996 roku w Sao Paulo i Rio de Janeiro. Założycielem festiwalu jest Amir Labaki, który zamarzył sobie stworzyć nowoczesną imprezę, która będzie prezentować najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata. Poza nowościami, w programie festiwalu znajdziemy również klasyki gatunku.

„Pianoforte” jest intymnym portretem młodych muzyków biorących udział w legendarnym Konkursie Chopinowskim. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród festiwalowych decydentów, przed którymi kilkukrotnie ze sporymi sukcesami była pitchowana. Dokument został wyprodukowano przez Telemark.

Zwycięska „Ptitsa” jest osadzona w czasie pandemii i rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy – nauczycielka gry na fortepianie kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części – pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkami nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

Listę wszystkich laureatów tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć tutaj.