„NIE ZNIKNIEMY” Z NAGRODAMI W NIEMECZECH I AUSTRII

Ostatnie kilka dni było wyjątkowe dla nowego filmu Alisy Kovalenko. Najpierw jej film został uznany najlepszym dokumentem podczas Crossing Europe Filmfestival Linz, a zaraz potem tę samą nagrodę zdobył na goEast Film Festival.

Crossing Europe Filmfestival Linz to kwietniowa impreza filmowa odbywająca się już od 2004 roku w szwajcarskim Linz. Programerzy festiwalu ogromny nacisk kładą na europejskie produkcje poruszające tematy współczesne, zwłaszcza społeczno-polityczne. W programie znajdziemy nie tylko premierowe filmy, ale również produkcje, które już miały okazję zachwycić widzów międzynarodowych festiwali. Więcej o festiwalu można znaleźć tu.

Festiwal goEast to jedno z najważniejszych imprez skoncentrowanych na filmach z Europy Środkowej i Wschodniej. W bogatym programie festiwalu znajdziemy ponad 110 znakomitych fabuł, dokumentów , filmów krótkometrażowych i projektów VR. Co roku niemiecka impreza przyciąga rzesze fanów świetnego i nowatorskiego kina oraz licznych reprezentantów branży.  Informacje o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Na obu tych festiwalach film Alisy Kovalenko został uznany najlepszym dokumentem.

W nagrodzonym „Nie znikniemy” śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki. Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć w całym tym zamieszaniu poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, bawią się w zrujnowanych domach, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Gdy marzą o ucieczce, pojawia się niespodziewane zaproszenie. Czy chcieliby odwiedzić Nepal i wędrować przez podnóża Himalajów? – pyta ich znany ukraiński podróżnik. Nagle rozpala się światełko w mroku. Intensywnie trenują, by zrealizować to niemożliwe, wydawałoby się, marzenie, rejestrując swoje wysiłki w dziennikach wideo. W miarę pogarszania się sytuacji w ich ojczyźnie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Czy nadzieje i marzenia tych młodych ludzi przetrwają?