AKADEMIA FILMOWA FESTIWALU NNW OTWIERA NABÓR NA WARSZTATY SCENARIUSZOWE DLA DOKUMENTÓW O TEMATYCE HISTORYCZNEJ

Akademia Filmowa Festiwalu NNW zaprasza autorów projektów filmów dokumentalnych o tematyce historycznej do udziału w kolejnej edycji warsztatów scenariuszowych, które w tym roku odbędą się w drugiej połowie czerwca.

Warsztaty scenariuszowe stanowią pierwszy etap przygotowań do PITCHING FORUM, które towarzyszyć będzie najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w dniach 27 - 30 września 2023 r. w Gdyni. Będzie to już ósma edycja forum, które w ubiegłych latach było bardzo pomocne w pozyskiwaniu środków na nowe produkcje dokumentalne, prezentowane następnie na wielu festiwalach, w stacjach telewizyjnych, serwisach VoD, a nawet w kinach. 

Co roku PITCHING FORUM gości przedstawicieli najważniejszych polskich instytucji, które wspierają realizację dokumentów historycznych – m.in. z Telewizji Polskiej, telewizji komercyjnych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczestnicy warsztatów scenariuszowych, pod opieką doświadczonych twórców oraz ekspertów rynku filmowego i telewizyjnego, będą pracować nad rozwinięciem wstępnych koncepcji swoich projektów do pogłębionych, dobrze skonstruowanych opowieści filmowych. Główne punkty programu warsztatów to: 

- masterclass Macieja Drygasa – wybitnego reżysera filmów dokumentalnych (m.in. „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”),

- konsultacje indywidualne m.in. z Maciejem Drygasem, Franco de Pena (scenarzysta/reżyser) i Arkadiuszem Gołębiewskim (scenarzysta/reżyser, Dyrektor Festiwalu NNW)

- oraz omawianie pomysłów w grupach roboczych, moderowanych przez Grzegorza Packa (scenarzysta/reżyser) i Darka Dikti (producent).

Organizatorzy zachęcają do zgłaszania projektów filmów o szeroko rozumianej tematyce historycznej - poczynając od bliższych lub dalszych dziejów Polski, Europy i świata po historię sztuki, filmu, muzyki czy sportu.

ZGŁASZANIE PROJEKTÓW NA WARSZTATY

Projekty filmów do udziału w warsztatach scenariuszowych wybierane są na podstawie zgłoszeń składanych wyłącznie przez internet. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 29 maja 2023 r.

Organizatorzy wybiorą maksymalnie 12 projektów. Wyniki zostaną ogłoszone na stronach internetowych www.festiwalnnw.pl. i www.akademiafilmowannw.pl. Udział w warsztatach scenariuszowych jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają noclegi dla max. 2 uczestników reprezentujących dany projekt.

Aby zgłosić projekt należy:

wypełnić kartę zgłoszenia, dostępną na https://festiwalnnw.pl/wp-content/uploads/2023/05/05.05_karta_zgloszenia_WARSZTATY_SCENARIUSZOWE_NNW_2023.docx

do karty zgłoszenia dołączyć:
• krótki opis filmu/pomysł (max. 1 strona A4)
• CV producenta/profil firmy (max. 1 strona A4)

podpisaną kartę zgłoszenia wraz załącznikami wysłać mailem na adres:  

pitchingforum@festiwalnnw.pl .

Dodatkowo można przedstawić wstępny materiał audiowizualny (zwiastun przed-produkcyjny lub prezentację filmową bohatera), przesyłając go za pośrednictwem serwisu WeTransfer na ten sam adres mailowy, tj. pitchingforum@festiwalnnw.pl . Na tym etapie materiał audiowizualny (zwiastun, prezentacja) nie jest obowiązkowy. 

ORGANIZATOR

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW, warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM jest Stowarzyszenie SCENA KULTURY, które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. SCENA KULTURY jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Projekt corocznie współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Telewizja Polska.  

Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM można kierować na adres mailowy: pitchingforum@festiwalnnw.pl .

Informacja prasowa