POLSCY ZWYCIĘZCY 63. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Choć festiwal w wersji online trwa jeszcze do 18 czerwca, to znamy już laureatów 63. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród zwycięzców w międzynarodowych konkursach nie zabrakło również polskich produkcji.

Niekwestionowanymi zwycięzcami tegorocznej edycji Festiwalu zostali Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki, których krótkometrażowa animacja “Zima” została nagrodzona najwyższymi laurami w dwóch konkursach: międzynarodowym krótkometrażowym (Złoty Smok) oraz konkursie polskim (Złoty Lajkonik).  Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego została także nagrodzona przez jury studenckie. Gremia jurorskie doceniły film “za  mroźny klimat, technikę i konsekwencje w rozwijaniu swojego głosu w polskiej animacji” oraz za “piękne obrazy podkreślone hipnotyzującymi dźwiękami”. 

Nagroda dla najlepszego filmu europejskiego trafiła do Szymona Ruczyńskiego za animację “W lesie są ludzie” (Polska). Film tym samym otrzymał szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego. “Jego minimalistyczna forma i styl animacji oraz humanistyczne przesłanie o tym, jak niewiele potrzeba, aby być człowiekiem, dały nam poruszające doświadczenie.” – uzasadniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana Naszewskiego. 

Jury konkursu polskiego obradowało w dwóch składach i oceniało odrębnie pełnometrażowe filmy dokumentalne i filmy krótkometrażowe. Wśród filmów krótkich, poza wspomnianą “Zimą”, Złote Lajkoniki otrzymali Mateusz Pietrak za film dokumentalny “Trzy opowiadania o Basi” “za przejmujący, ciepły ale daleki od sentymentów obraz lęku przed samotnością, która dotyka szczególnie najstarszych z nas” oraz Michał Toczek za film fabularny “Być kimś” ”za zabawną i czułą rozprawę z ikonami i mitami polskiej historii, której tak bardzo brakuje nam w dzisiejszym polskim kinie”. “Trzy opowiadania o Basi” zostały także uhonorowane nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.

Najlepszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym okazały się “Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery. “Film odważny, trudny, bolesny, kojący, zachwycający barwami, obrazami i determinacją głównej bohaterki”. Jury konkursu polskiego – film krótkometrażowy obradowało w składzie: Jagoda Szelc – przewodnicząca, Damian Kocur i Joanna Wendorff-Ostergaard. W segmencie dokumentalnym: Maciej Cuske – przewodniczący, Maciej Kubicki i Ita Zbroniec-Zajt. Wyróżnienie w konkursie otrzymał Paweł Hejbudzki za film “Wiraż”, uhonorowany również nagrodą pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ufundowana przez Black Photon za najlepsze zdjęcia.

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS trafiła do Dariusza Janiczaka za film “Kto ci będzie okna mył?” “za dyskretną, ale i intymną obserwację, umiejętne nawiązanie relacji z bohaterami oraz oddanie kamery w ich ręce, by poszerzyć nasze empatyczne spojrzenie na świat, który potrzebuje naszej uważnej obecności.”

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”Miasta KrakowaPolskiego Instytutu Sztuki FilmowejMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem –  Krakowska Fundacja Filmowa

Pokazy nagrodzonych filmów odbędą się w niedzielę, 4 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Pełny werdykt jury oraz szczegółowy program pokazów znajduje się tutaj. 

Do 18 czerwca wszystkie filmy konkursowe z programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz specjalny cykl filmowy Domówka przygotowany przez Typowego Jędrzeja dostępne są online na platformie KFF VOD.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku.