„SKĄD DOKĄD” WYGRYWA W SHEFFIELD

Polsko-francusko-ukraiński dokument Maćka Hameli otrzymał Grand Jury Award na prestiżowym Sheffield Doc Fest.

Sheffield Doc/Fest to jedna z najważniejszych imprez poświęconych filmom dokumentalnym w Wielkiej Brytanii. Festiwal organizowany jest od 1994 roku. Co roku towarzyszą mu targi filmowe i pitching forum The MeetMarket, a także targi The Arts Talent Market. Tegoroczna, 30. Edycja festiwalu odbyła się w dniach 14-19 czerwca.

Polska koprodukcja absolutnie zachwyciła jury międzynarodowego konkursu, które przyznało jej najważniejszą nagrodę. O Grand Jury Award decydowali w tym roku Kim Longinotto, Rodrigo Reyes i Vinay Shukla.

Bohaterami zwycięskiego dokumentu „Skąd dokąd” Maćka Hameli są Ukraińcy zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, którzy decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Listę wszystkich zwycięskich filmów można znaleźć tutaj.