„RIMANA WASI: DOM OPOWIEŚCI” NA FESTIWALU W LOCARNO

Twórcami krótkometrażowego dokumentu, który został zaproszony do prestiżowej sekcji Open Doors na festiwalu w Locarno, jest polsko-peruwiański duet Piotr Turlej i Ximena Malaga Sabogal.

Festiwal Filmowy w Locarno jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie, obok festiwali w Cannes, Wenecji i Karlovych Varach. Każdego roku festiwal odwiedzają gwiazdy, przedstawiciele branży i dziennikarze z całego świata. Jest to jedna z najważniejszych imprez na festiwalowej mapie świata. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 2 do 12 sierpnia.

Bohaterką filmu jest prezenterka radiowa Chaska (w języku keczua „Gwiazda”). Jej ludowe historie, które opowiada, docierają do setek domów na płaskowyżu Altiplano w Peru. Chaska jest również mamą trojga dzieci i córką pasterki alpak. Jej życie składa się z ciągłych prób pogodzenia spraw rodzinnych z pracą i marzeniami, ciągłych podróży pomiędzy górskimi pastwiskami a miastem. „Rimana Wasi” to intymny portret Chaski i jej codziennego życia. Film jest również rodzajem hołdu dla radia, które wciąż jest bardzo popularne, nawet w najdalszych zakątkach świata.

Listę wszystkich filmów zakwalifikowanych do sekcji Open Doors można znaleźć tutaj.