„SKĄD DOKĄD” W TORONTO

Polsko-francusko-ukraiński dokument Maćka Hameli znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto to jedna z największych imprez filmowych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1976 roku i od tamtego momentu rósł w siłę. Festiwal przyciąga nie tylko widzów złaknionych najciekawszych produkcji z całego świata czy międzynarodową branżę, ale też gwiazdy ekranów i rzesze dziennikarzy. Program jest niezwykle bogaty, znajdziemy tam zarówno hollywoodzkie fabuły, jak i niszowe produkcje, wśród nich nie brakuje również dokumentów prezentowanych w prestiżowej sekcji TIFF Docs. Jednym z filmów, który został do niej zaproszony jest dokument Maćka Hameli.

„Skąd dokąd” jest zapisem wydarzeń z początków inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Wszystkie niezbędne informacje o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy.