ZGŁOŚ SIĘ NA SKOK W DOK

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 4. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.

Program jest skierowany do filmowców, filmowczyń, artystek i artystów będących na początku swojej drogi twórczej oraz tych, dla których film dokumentalny jest nowym, interesującym obszarem: nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osób pracujących z dziećmi i młodymi ludźmi. Rekrutacja trwa do 20 sierpnia 2023.

Program SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych pomaga rozwinąć swoją filmową ideę “od zera” do postaci projektu wraz z materiałami, które są niezbędne do pozyskiwania funduszy na film.

Formularz rekrutacyjny:
https://forms.gle/kpBjTzQ9QAJHT8Hb7

Od września 2023 do maja 2024, podczas jedenastu spotkań warsztatowych i konsultacji, jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera lub bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami. Tutorami programu będą Katarzyna Lesisz – reżyserka, autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” (2018) nagrodzonego na IDFA (Konkurs Kids&Docs), Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, ekspertka edukacji opartej na empatii, reżyserka „Symfonii fabryki Ursus” i Maciej Cuske – polski reżyser filmów dokumentalnych („Wieloryb z Lorino”, „Antykwariat”), scenarzysta, operator i wykładowca akademicki.

W ramach programu odbędą się również spotkania i konsultacje z ekspertami filmowymi z Polski i z zagranicy (m.in. Meike Statema – Talents Development IDFA; Astrid Bussink – reżyserka „Wysłuchaj”; Ulla Haestrup – duńska ekspertka od filmów dokumentalnych dla młodej widowni; Eef Hilgers – reżyserka „Rozwód, od tego momentu wszystko się zmieniło”) oraz z psychologiem, a podczas ostatniej sesji pitching projektów przed młodą widownią. Nad procesem twórczym będzie czuwała producentka filmowa i autorka programu Karolina Śmigiel.

W maju 2024 odbędą warsztaty przygotowujące do finałowego pitchingu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przed gronem ekspertów z branży filmowej z Polski i z zagranicy podczas jublieuszowego 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. Celem pitchingu jest znalezienie producentów dla filmów oraz innych partnerów. 

 

- Chcemy inspirować filmowców, instytucje filmowe, telewizje i platformy do wspierania i produkcji filmów dokumentalnych dla młodej widowni. Natomiast rodziców, pedagogów i nauczycieli – do wykorzystywania treści non-fiction i dokumentalnych jako przydatnego narzędzia w edukacji oraz rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży. Zbudujmy razem świadomą publiczność jutra i zainspirujmy się nawzajem do dobrego życia opartego na empatii, szacunku do innych i wierze w naszą zdolność do przezwyciężania kryzysów – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki i szefowa działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez; Współfinansowanie: miasto stołeczne Warszawa, Fundusz Instytucji Kultury.

Informacja prasowa