„NIE ZNIKNIEMY” WYRÓŻNIONE W KANADZIE

Filmy Alisy Kovalenko otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury DOXA Documentary Film Festival.

DOXA Documentary Film Festival to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie non-proifut The Documentary Media Society, które swoją siedzibę ma w Vancouver. Celem stowarzyszenia i samego festiwalu jest prezentowanie niezależnych i innowacyjnych filmów dokumentalnych publiczności w Vancouver. Niezwykle istotna jest dla nich edukacja społeczeństwo na temat filmu dokumentalnego jako formy sztuki. Dlatego podczas festiwalu obok pokazów filmów odbywają się dyskusje panelowe, publiczne fora i programy edukacyjne.

W tegorocznym programie festiwalu znalazł się nowy film Alisy Kovalenko. Produkcja została doceniona przez tamtejsze jury.

W filmie „Nie znikniemy” śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki. Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć w całym tym zamieszaniu poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim – przyjaźń. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, bawią się w zrujnowanych domach, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Gdy marzą o ucieczce, pojawia się niespodziewane zaproszenie. Czy chcieliby odwiedzić Nepal i wędrować przez podnóża Himalajów? – pyta ich znany ukraiński podróżnik. Nagle rozpala się światełko w mroku. Intensywnie trenują, by zrealizować to niemożliwe, wydawałoby się, marzenie, rejestrując swoje wysiłki w dziennikach wideo. W miarę pogarszania się sytuacji w ich ojczyźnie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Czy nadzieje i marzenia tych młodych ludzi przetrwają?

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.